Home / مقالات رشته تاريخ / مقاله اریایی ها در word

مقاله اریایی ها در word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 مقاله اریایی ها در word دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله اریایی ها در word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله اریایی ها در word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله اریایی ها در word :

اریایی ها

آریاها ریشه اقوامی هستند كه در اعصار بسیار قدیم به سرزمین های بسیار ، كه مهمترین آنها هند و ایران و اروپا بوده است ، كوچ كرده اند . در اصطلاح مردم شناسی این اقوام را ایندوگرمان یا هندواروپایی نامیده اند .
آنچه این اقوام را مشخص میسازد ریشه مشترك زبان ، معتقدات و آداب و رسوم اجتماعی است .
مردمی كه به هند و ایران كوچ كرده بودند خود را آریا مینامیدند و در قدیمیترین آثار به جا مانده از آنها ، كه در هند ریگ ودا و در ایران اوستا است ، از این آریاها سخن رانده شده است . در اوستا و ریگ ودا كلمه آریا به معنای نجیب ، مهمان نواز و اصیل آمده است . در اوستا ائیریه و ائیرین به معنای منسوب به آریا و در زبان هخامنشی ایریا به معنای ایران است . در اوستا سرزمین اصلی آریاها را آریانام وایجا و یا اران وژ نام برده اند .

در مورد خاستگاه آریاها نظریات مختلفی اظهار شده است و موطن اصلی آنان را از شمال اروپا تا جنوب روسیه حدس زده اند .
در قدیم كه تورات و كتب مقدس مذهبی مهمترین منابع اطلاعات به شمار می رفت ، آریاها را از نسل یافث یكی از پسران نوح می دانستند !!! از نظر تورات همه موجودات زمین در طوفان نوح هلاك شده و فقط ساكنان كشتی نوح باقی ماندند . در اینصورت باید تمام ساكنین كنونی جهان از نسل پسران نوح یعنی سام و یافث ، به وجود آمده باشند ! این نظر حتی تا اواخر قرن نوزدهم در اروپا و كشورهای مسیحی پیروان زیادی داشت ، حتی دانشمندانی در اثبات آن می كوشیدند ( هر چند اطلاق دانشمند به این اسطوره خوانان نا به جاست ) .
ماكس مولر محقق و متفكر آلمانی اواخر قرن نوزدهم موطن آریاها را آسیای مركزی بیان كرد .

پروفسور میلز اوستا شناس مشهور انگلیسی منشاء آریاها را جنوب روسیه و شمال افغانستان حدس می زند .
ویدن گرین محقق هلندی سرزمین نخستین آریاها را از قفقاز تا دریاچه آرال توجیه می كند . اسكیت ها ، سارمات ها و آلان ها در منطق قفقاز و سفدانیان ، ساكها و خوارزمیان در ناحیه آرال.
محققان روس كه در این باره تحقیقات جامعی كرده بودند و با بررسی های محلی آن را تكمیل نموده اند ، شمال و شرق دریای مازندران و اطراف دریاجه آرال را موطن نخستین اقوام آریائی پیشنهاد كرده اند . در رساله ای كه از جانب آكادمی روسیه تهیه شده به این منطقه تكیه شده است

با توجه به كلیه نظریاتی كه ذكر شد می توان منشاء طوایف آریائی را در منطقه ای بین شمال شرقی دریای سیاه تا دریاچه آرال دانست .
درآن زمان كه آریایی ها به هند آمدند توجه زیادی به نوشتن تاریخ نداشتند. قبل ازآن ها درهند تمدن بزرگی وجود داشته که از انواع لهجه ها و زبان ها برخوردار بوده است. آریایی ها سفید تر و زیباتر از ساكنین قبلی هند بودند. آن ها در طرح های خود اصول هندسه را بسیار رعایت می كردند.

پیش از آن که آریاییها به هند وارد شوند هند متمدن بود که”دراویدی ها” در جنوب هند یک تمدن غنی و بزرگ داشتند که زبان های دراویدی که با زبان سانسکریت آریایی خویشاوندی ندارد بسیار قدیمی است و برای خود ادبیات غنی و زیبایی دارد. این زبانها عبارتند از زبانهای “تامیل”.”تلگو”.”کنارس” و”مالایالام” تمام این زبانها هنوز در جنوب هند رواج دارد.
کنگره ملی هند .هند را بر اساس زبان تقسم کرده است و تمامی یک گروه را که به یک زبان واحد حرف می زدند و معمولا آداب و رسوم مشابهی دارند را در یک استان قرار می دهد.
البته باید متذکر شویم زبان های هند از دوخانواده هستند :یکی خانواده های “دراویدی” و دیگری خانواده زبان های هند و آریایی.زبان اصلی هند و آریایی زبان سانسکری بوده است و تمام زبان های هند و آریایی فرزندان زبان سانسکریت هستند.این زبان ها عبارتند از:”هندی” “بنگالی” “گجراتی” و”ماراتی”.زبان اردو یک شکل تحول یافته زبان هندی است و کلمه هندوستان شامل هر دو زبان هندی و اردو می شود و زبان مادری بیشتر افراد هند و زبان مشترک تمام هند است.اما امروزه بسیاری از افراد در میان خودشان زبان انگلیسی را به کار می برند.

آریاییها که به هند آمده بودند در نواحی مختلف هند سکنا گزیدند و با گذشت زمان به تدریج این دهکده های آریایی در هند تکامل یافتند.این دهکده ها تقریبا مستقل بودند و تحت اداره و حکومت “پنچایات” و شورای دهکده بودند که از طرف اهالی انتخاب می شد.اغلب یک عده از دهکده ها یا شهر های کوچک به یکدیگر ملحق می شدند و در تحت ریاست یک “راجه” یا رئیس قرار می گرفتند .این راجه در منطقه خود رئیس بود و هر کار كه دلش می خواست نمی توانست انجام بدهد و تابع قوانین آریایی بود بنابراین در این نواحی یك نوع دموكراسی وجود داشت

اگر هند و آریایی ها را با آریایی های یونان مقایسه كنیم می بینیم كه میان زندگی آنها اختلاف فراوانی وجود دارد و تنها در چنتد مورد شبیه اند: مثلاً در هر دو جا یك نوع دموكراسی وجود داشت و در هند نیز این دموكراسی به آریایی ها محدود می شد و غلامان و افرادی كه در طبقات پایین بودند دموكراسی و آزادی نداشتند.
در دوره های بعد به تدریج آریایی ها رو به فساد و انحطاط نهادند و تقسیمات متعددی كه در داخل هر طبقه به وجود آمد و مردم را از هم جدا می كرد، كشور را تضعیف می ساخت و موجب سقوط آن می گشت همنچنین افكار آزادی خواهانه قدیم خود را فراموش كردند و از یاد بردند.

در كشور هند “راجپوت ها” اعتقاد داشتند ماه و خورشید اجداد اصلی ان ها می باشند آن ها از دو تیره بزرگ هستند یكی از آن ها “سوریا وانشی” یا “نسل خورشید” نام دارد و تیره دیگر “چاندار وانشی” یا ” نسل ماه” می باشند. راجپوت ها مردمان بسیار عالی و نیكو هستند.
مهاجرت آریایی ها

واژه آریایی برای اولین بار در قبیله ای به نام Harry كه یكی از قبایل میتانی Mitany بوده دیده شده است . ویل دورانت می نویسد :« اقوامی كه از كرانه های بحر خزر برخاسته اند این نام را به خود داده اند و به صورت خاصی به اقوام میتانی ، هیتی ، مادی ، پارسی و هندیان و دائی (شاخه شرقی هند و اروپایی) كه در آسیا سكنی گرفتند اطلاق می شود . واژه آریا در اوستا Airya و در كتیبه های هخامنشی Ariya و در سانسكریت اِریه آمده است .

موقعیت جغرافیایی ایران در طول تاریخ ، چهار راه حوادث و گذرگاه تند باد های گوناگون بوده است ، چنانچه در پیش ذكر شد وضعیت دو شكاف زره كوهستانی ، یكی در شمال شرقی (خراسان) و دیگری در شمال غربی (آذربایجان) باعث می گردید كه اقوام مهاجم به راحتی بتوانند از این گذرگاه ها گذشته وارد ایران شوند. از عمده ترین و مهاجرت های تاریخی به طرف ایران مهاجرت آریاییان می باشد ، همین اقوام چهره این سرزمین را دگرگون كردند. در اینكه اقوام به چه سبب و از كجا به ایران روی آوردند ، نظریات گوناگون و گاهی متضاد ، از طرف صاحب نظران ارائه داده شده است اماآنچه مسلم می باشد این است كه این اقوام چنانكه گفته شد از دو گذرگاه فوق الذكر ، گذشته و بیشتر در قسمتهای غربی ایران سكنی گزیده و تمدن های شگفت انگیزی را موجب شدند

. برای روشن شدن خاستگاه این قوم جنجال بر انگیز به نظریات صاحب نظران می پردازیم . دربارهء محل سكونت اولیه آریایی ها در « وندیداد » یكی از بخش های اوستا آمده است : « اهورمزدا به سپنتان زرتشت گفت : من كه اهورمزدایم ، اولین شهری كه آفریدم « آریاوج » بود و خوب و با قاعده بود . اهریمن قتال بر ضد آن كار كرد و مار بزرگ و سرمای دادهء « دِوُ » در آن خلق كرد . آنجا دو ماه بماند. سرماست و دو ماه ، گرما. در آن ده ماه ، آب سرد است ، زمین سرد است ، گیاه سرد است در آنجا در وسط زمستان بارندگی می شود و مشكلات سخت می آورد » در مورد کیفیت مهاجرت آریایان به فلات ایران ، ویل دورانت تحت عنوان « گهواره مدنیت و آسیای میانه » می نویسد : « اگر گفته های علمای زمین شناسی را که نظریاتشان پر از ابهام است باوركنیم ، باید بدانیم كه چایلد نظر داده است : آسیای میانه كه اینك خشك و بی آب و علف است ، در گذشته پر آب و معتدل بوده و دریاچه های بزرگ و رود خانه های فراوان داشته است .

در باز پسین عقب نشینی یخچال ها ، این سرزمین ها دچار خشكی شده و در پایان ، كار به جایی رسیده كه به علت كمی بارندگی زندگی در آن عراضی غیر ممكن شده و ساكنین ، مجبور به مهاجرت گردیده اند » . همچنین پیرنیا مشیر الدوله در جلد اول كتاب ایران باستان آورده است : « آریایی های هند و ایرانی پس از آن كه مدتها باهم زندگی می كردند و مدتی طولانی به یك زبان واحد تكلم می كردند ، از آسیای میانه مهاجرت كرده و به باختر آمدند و از آن پس جدا شدند . شعبه هندی به طرف هندوكش و دره پنجاب و شعبه ایرانی به طرف جنوب و غرب فلات ایران سرازیر شدند » .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

About admin

Check Also

مقاله آییـن قربانی کـردن در ادیـان مختلف در word

 مقاله آییـن قربانی کـردن در ادیـان مختلف در word دارای 24 صفحه می باشد و …