Home / انرژي / مقاله طبیعت و محیط زیست در word

مقاله طبیعت و محیط زیست در word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 مقاله طبیعت و محیط زیست در word دارای 11 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله طبیعت و محیط زیست در word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله طبیعت و محیط زیست در word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله طبیعت و محیط زیست در word :

طبیعت و محیط زیست، موهبتی خداوندی است که از مجموعه موجودات، منابع و عوامل و شرایط هماهنگی که در اطراف هر موجود زنده وجود دارد و ادامه حیات به آن وابسته است به وجود می‏آید.
آلودگی محیط زیست بر کیفیت و چرخه طبیعی اثر می‏گذارد و پی‏آمدهای زیان‏باری برای زندگی انسان، حیوان، گیاه و بناها دارد. در جهان امروز، مسئله آلودگی، یکی از مهم‏ترین و حادترین مشکل تمدن انسانی است و نقش انسان در آلودگی محیط زیست بسیار چشم‏گیر است. طبیعت، برای بقای نسل بشر آفریده شده است و پیوندی ناگسستی میان انسان و طبیعت وجود دارد.
امام علی علیه‏السلام این پیوند و پیوستگی انسان با طبیعت پیرامون را به زیبایی بیان می‏کند:
تقوا پیشه کنید در حق بندگان و شهرها، که شما مسئول هستید؛ حتی از سرزمین‏ها و چهارپایان. انسان هرگز اجازه ندارد خود را رها و لجام گسیخته و آزاد در بهره‏برداری از طبیعت بداند و حق ندارد با آلوده کردن و ویران ساختن طبیعت، به آسایش برسد.
پیام متن:
1. طبیعت، نعمتی است که خداوند به امانت در اختیار انسان قرار داده و آدمیان در برابر چگونگی بهره‏برداری از آن مسئول هستند.
2. آلودگی محیط زیست به زیان انسان و همه موجودات تمام می‏شود.
طبیعت، بستر رشد و تعالی انسان
فرهنگ اسلامی، طبیعت را گهواره و زمینه‏ساز پرورش و کمال انسان می‏داند. ازاین‏رو، با هر کس که به این عامل، آسیب و زیان رساند و آن را برای رشد بشر ناامن سازد، مقابله می‏کند. نظام طبیعت، بر اساس حکمت آفریده شده و همه عناصر آن از ابر و باد و مه و خورشید و فلک درکارند تا آدمی در پرتو آنها از مادیت به معنویت برسد و دنیا و آخرت را به شایستگی در خود به کمال برساند.
امام صادق علیه‏السلام به مُفَضَّل بن عمر می‏فرماید:
اگر تو جهان آفرینش را با اندیشه و خردت درست ارزیابی کنی، آن را مانند ساختمانی می‏یابی که همه آنچه آفریده‏ها به آن نیازمند بوده‏اند، در آن پیش‏بینی شده است. آسمان، بسان سقفی است برافراشته؛ زمین بسان فرشی است گسترده؛ ستارگان، چراغ‏های چیده شده را مانند؛ گوهرها در دل این جهان ذخیره شده‏اند و همه‏چیز برای انسان آماده شده و آدمی مانند صاحب خانه‏ای، همه آنچه هست، در ملک اوست. گونه‏گونی گیاهان و حیوانات، برای برآوردن منافع و مصالح او تهیه شده است.
پس باید از متاع‏های گوناگون آن در راه اطاعت خدا و رشد الهی بکوشیم و بهره ببریم.
پیام متن:
خداوند همه نعمت‏های خود را در عالم طبیعت، برای رشد و تعالی آدمی آفریده و انسان را خلیفه و مالک این نعمت‏ها قرار داده است. بنابراین، همگان موظفند برای حفظ طبیعت بکوشند.
حفظ طبیعت در جهان‏بینی اسلامی
یکی از صفات خداوند، حفیظ است و در جهان‏بینی اسلامی، کل هستی در حوزه حفاظت پروردگار قرار دارد. بر اساس آموزه‏های دینی، انسان مسلمان نیز باید خود را به این صفت بیاراید و خود را در هر مکان و موقعیتی نگه‏دارنده و پاسدار امانت‏ها و نعمت‏ها از جمله محیط زیست انسانی بداند. پیشگیری از نابودی و تلف شدن طبیعت نیز با رعایت امانت‏داری و حفاظت امکان‏پذیر است.
پیامبر اسلام زمین را مادر انسان و امین خداوند می‏داند و می‏فرماید: «در نگه‏داری زمین بکوشید و به آن حرمت نهید که مادر شماست. هر کس بر روی آن کار نیک و یا بدی انجام دهد، گزارش خواهد کرد».

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

About admin

Check Also

تحقیق تاریخچه حفاظت وشکل گیری پارکهای ملی ومناطق حفاظت شده در word

 تحقیق تاریخچه حفاظت وشکل گیری پارکهای ملی ومناطق حفاظت شده در word دارای 17 صفحه …