Home / مقالات رشته حسابداري / مقاله فارسی فرق قیمت‌های جهانی با قیمت‌ها در جهان در word

مقاله فارسی فرق قیمت‌های جهانی با قیمت‌ها در جهان در word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 مقاله فارسی فرق قیمت‌های جهانی با قیمت‌ها در جهان در word دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله فارسی فرق قیمت‌های جهانی با قیمت‌ها در جهان در word  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله فارسی فرق قیمت‌های جهانی با قیمت‌ها در جهان در word،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله فارسی فرق قیمت‌های جهانی با قیمت‌ها در جهان در word :

اشاره :
در محاسبات مربوط به تولید ناخالص ملی، به میزانی كه یارانه به كالاها و خدمات تعلق میگیرد، میزان تولید ناخالص ملی، از مبلغ واقعی كمتر محاسبه می گردد و لذا استفاده از ملاك قیمت جاری اینگونه تولیدات و خدمات در بازار جاری، در ارزیابی و مقایسه توان اقتصادی كشورها موجب اشتباه در ارزیابی ها می گردد.

تولید ناخالص ملی یا GNP عبارت است از كل ارزش بازاری (جاری) كلیه كالاها و خدمات نهایی تولید شده در اقتصاد یك كشور طی دوره زمانی خاص (یك سال مالی). در محاسبه تولید ناخالص ملی، معمولا از روش تولید استفاده می گردد. در این روش، تولید ناخالص ملی از مجموع حاصلضرب تولیدات كالاها و خدمات مختلف در قیمتهای جاری بازار حاصل می گردد.

در این محاسبه كه قیمت جاری كالاها و خدمات تولیدی به قیمت بازار مد نظر قرار میگیرد، فقط كالاها و خدمات نهایی محاسبه می گردد و قیمت كالاهای واسطه ای در نظر گرفته نمی شود. محاسبه كالاهای نهایی بدین منظور است كه كالاهای واسطه ای دو بار محاسبه نگردد. مثلا یك بار گندم و یك بار آرد را در تولیدات محاسبه نكنند. دولتهایی كه از كالاها و خدمات، مالیات اخذ می كنند، عملا مالیات دریافتی كه در قیمت بازار كالا اثر دارد نیز جزو تولید ناخالص ملی محاسبه می گردد و كشورهایی كه یارانه پرداخت می كنند، به دلیل تأثیر در كاهش قیمت بازار آن كالا، تولید ناخالص كمتری را نمایش می دهد و همین امر موجب اشتباه در محاسبه واقعی ارزش تولیدات در كشورهای مختلف میگردد، اشتباهی كه در ارزیابی مقایسه ای توان تولیدی كشورهای مختلف، ایجاد اشكال می كند. به طور مثال، در حالی كه نفت خام تولیدی، در ایران در صورت صدور، به قیمت صادرات آن ارزیابی می شود، لیكن وقتی به عنوان كالای واسطه ای برای تصفیه به پالایشگاه های كشور برده می شود، چون فرآورده ها با یارانه زیادی در كشور عرضه می گردد، علیرغم افزایش واقعی در ارزش آن، كاهش میزان آن در محاسبه تولید ناخالص ملی را موجب می گردد.

به عنوان نمونه، یك میلیون بشكه گازوئیل تولیدی در ایران، فقط به اندازه دو میلیون دلار در تولید ناخالص ملی محاسبه می گردد، حال آنكه این مقدار تولید در كشورهای همجوار ایران، نظیر تركیه و پاكستان 50 میلیون دلار، یعنی 25 برابر ایران محاسبه می شود. این تفاوت به این دلیل است كه در ایران گازوئیل كه ارزش هر بشكه آن حدود 25 دلار است، با تعلق یارانه، بشكه ای 2 دلار عرضه می گردد، حال آنكه در دو كشور فوق الذكر با اخذ حدود 25 دلار مالیات در هر بشكه، هر بشكه گازوئیل را حدود 50 دلار در بازار عرضه می كنند. این در حالی است كه ارزش واقعی گازوئیل به عنوان حامل انرژی، در همه كشورها یكسان است. چنین اشتباهی در كلیه كالاها و خدمات یارانه ای رخ می دهد و كارشناسان را در ارزیابی توانایی های واقعی كشورهای مختلف گمراه می كند.

ایران سالانه حدود 10 میلیون تن گندم تولید می كند، كه با احتساب هر كیلو 100 تومان، ارزش آن حدود 1000 میلیارد تومان است كه معمولا در سایر كشورها نیز كم و بیش همین مقدار ارزش دارد. با تبدیل آن به آرد، ارزش افزوده ایجاد می گردد كه ارزش آن در كشورهای مختلف، بدون احتساب مالیات حدود 300 دلار می باشد. چون در ایران با تعلق گرفتن یارانه كلان به آرد، حدودا كیلویی 10 تومان، معادل تنی 13 دلار عرضه می گردد، بنابراین در محاسبه تولید ناخالص ملی اگر تبدیل به نان نشود با فرض تولید 10 میلیون تن آرد، در محاسبه تولید ناخالص ملی، حدود 130 میلیون دلار محاسبه می گردد، در حالی كه همین مقدار آرد در سایر كشورها، با احتساب قیمت آرد حداقل 3 میلیارد دلار محاسبه می شود. اما از آنجا كه نان محصول نهایی تولید شده است، قاعدتا باید قیمت نان ( و نه گندم و آرد) در بازار را در تولید ناخالص ملی محسوب كرد.

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

About admin

Check Also

مقاله در مورد برنامه ریزی حسابرسی در word

 مقاله در مورد برنامه ریزی حسابرسی در word دارای 19 صفحه می باشد و دارای …